Mi a Schroth módszer és mire jó?
Elsősorban gerincferdülés kezelésére alkalmazott konzervatív terápia. 3 dimenziós szemlélettel éri el a gerinc fiziológiás görbületeinek kialakítását, helyreállítását. A 3D-s korrekciót megfelelően beállított testhelyzettel, speciális légzési technikával és aktív izommunkával éri el a páciens.
A Schroth terápia használható még Scheuermann kór kezelésénél, laposhát és mellkasdeformitások terápiájánál.
Honnan tudhatjuk, hogy van-e gerincferdülése a gyermeknek?
Legegyszerűbb módja megfigyelni a kis pácienst: álló helyzetben látunk-e asszimmentriát (törzs-kar háromszögnél pl.), vagy lassú előrehajlást vizsgálva látunk-e asszimmetriát, bordapúpot, ágyéki púpot. Bármilyen kis eltérés esetén szakember felkeresése ajánlott. A scoliosis korai felismerése, és korai kezelése nagyon fontos a terápia eredményességéhez.
Kihez forduljak?
Először gyermekekkel foglalkozó ortopéd szakorvoshoz érdemes fordulni, aki vizsgálat után eldönti az adott deformitás tényleg scoliosis-e, gerinc eredetű a probléma, vagy egyéb tényező miatt látunk asszimmetriát (pl. végtaghossz különbség), szükséges-e képalkotó (röntgen), esetleg fűző a gyógytorna mellé. Orvosi lelettel Schroth terápiával dolgozó gyógytornászt szükséges felkeresni.
A gyakorlás napi rendszerességet, kitartást igényel, hogy eredményesek legyünk, fontos a szülő támogató magatartása, és a terapeutával való rendszeres kontakt.